חפשו אותנו גם ב

סוכנת המוסד הבכירה לשעבר מספרת איך זה להיות אישה במערכת גברית

Artboard 22 copy 12
אומרים עליה שהיא בין הנשים היחידות במוסד שלחמו בשטח, ופיקדה על מבצעים רבים; מירלה גל בראיון מיוחד לTOV

 

האלוף בריק אמר עליה כי היא אחת מסוכנות המוסד היחידות שבאמת לחמו בשטח. אך מירלה גל, גמלאית בכירה של המוסד מתנערת בחיוך ואומרת שזה לא ממש נכון. היא לא הייתה היחידה, היו עוד נשים במוסד ולוחמות. "נכון שלא היו המון, אבל בהחלט לא הייתי היחידה. היום יש יותר, אני מעריכה שכן, למרות שאני הרבה שנים לא במערכת" מספרת גל.

את השירות שלה היא התחילה לפני הרבה שנים, וגם פרשה לפני לא מעט שנים. "בשנים שהייתי ובכלל מערכות הביטחון במדינת ישראל בנויות מרביתן על גברים ששירתו בצבא ואחר כך השתלבו במערכות אחרות כמו מוסד ושב"כ. במהות הן יותר מערכות גבריות מנשיות, עם זאת, גם בתקופתי וגם מאז ומעולם המוסד היה יותר פתוח".

מוסי רז יעשה הרבה בשביל שהקואליציה תשרוד, אבל יש לו קווים אדומים | ראיון

גל שירתה במגוון תפקידים במוסד, היא מספרת שבתפקידים מסוימים היא הייתה האישה הראשונה בתפקיד. אך לא רק עובדת היותה אישה שיחקה, גם העובדה שהיא הייתה צעירה מאוד היית משמעותית. "היו תפקידים שבגיל צעיר מאוד יחסית פיקדתי על קבוצה לא קטנה של אנשים שמרביתם היו גברים, אבל לא רק". לגבי נפילת אישה בשבי היא היא אומרת שבעיניה גבר שנופל לשבי יכול להיות חשוף לסכנות אחרות, ובעיניה היא מניחה שאולי עם נשים היו קצת פחות אגרסיביים במידה והיו נופלות בשבי.

אל המוסד היא הגיעה לא בכוונה תחילה. "אמא שלי הייתה ממקימות המוסד, עוד כשזה היה מחלקה מדינית במשרד החוץ תחת משה שרת, אחר כך המוסד הוקם ואיסר הראל עמד בראשו. אימי נפטרה כשהייתי יחסית צעירה, הייתי סטודנטית. כשהייתי אצל חברה פגשתי מישהי שאמרה לי שהיא עובדת במשרד הביטחון כסטודנטית. אמרתי אם זה מתאים אז למה לא? הרמתי טלפון ועברתי את כל השלבי קבלה. חשבתי שאעשה את זה רק בזמן שאני סטודנטית, כי לא התחלתי בתחום המבצעי, הייתי בתחום המנהלי. ואז קיבלתי הצעה לעבור מבחנים לתחום המבצעי, והתקבלתי".

על החששות שעולות בזמן מבצע היא מספרת כי "יש אירועים ומבצעים מסוימים בהם אתה מוצא את עצמך במחשבה שאולי תיתפס, המחשבות האלה עוברות בראש. ולמזלי הטוב זה לא קרה".

"כשאל-אקצא בוערת, השכנים שלנו יזרקו את האזרחות לפח"

גל פרשה מהמוסד ולאחר מספר תפקידים חברתיים בכירים במערכות ממשלתיות היא בחרה להתנדב בעמותות. היא מסבירה את בחירתה "הנושא הבטחוני מאוד חשוב במדינת ישראל, והיה כך לאורך השנים וגם היום. אבל כשאני מסתכלת על המקום בו אנחנו נמצאים ב2022 ובכלל בשנים האחרונות, אני חושבת שהנושאים החברתיים הם לא פחות חשובים. מערכת החינוך שלנו היא כמעט בקריסה, אוכלוסיות שפחות פריבילגיות ודורשות תשומת לב, חלק מהעמותות שהייתי בהם ושאני נמצאת בהם כיום נותנות את תשומת הלב הזו. למשל תחום השמה, נוער בסיכון".

היא מוסיפה "בצער רב אני אומרת שמתפקידה של המדינה לעשות אותם והייתי חלק מעבודת המדינה. עמותות פרטיות נדרשות לעשות אותן כי המדינה לא עושה מספיק. אם זה בגלל היעדר תקציבים אם זה בגלל סדרי עדיפויות אחרים או אולי חוסר הבנה של מה באמת צריך. כי מגיעים שרים חדשים הופכים את הגלגל מחדש ולא תמיד זה בהכרח יותר טוב".

yaelnew
Author: yaelnew

רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש? הצטרפו לניוזלטר:

3.7 6 דירוגים
דירוג הכתבה
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

איך לחוות כל רגע בשבת!

מה יש בשבת מעבר למנוחה הגופנית? כיצד עושים שהשבת תהיה ממלאת ולא מרוקנת? איך מתחילים את השבוע מתוך תחושה של עוצמה ורוממות? הרב דוד גבירצמן מציע לכם לחוות את השבת כפי שמעולם לא חוויתם.

מחזירים את החסינות לח"כים

אם היועץ המשפטי לממשלה יכול בכל רגע לפסול את החסינות – הוא משפיע על מדיניות הממשלה והחקיקה; במקום להיבחר בבחירות דמוקרטיות

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום

דילוג לתוכן