חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תגלית מדהימה: מקווה טהרה מתקופת בית שני

מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת מספר על המקווה שהתגלה במהלך העבודות להנגשת העיר העתיקה למבקרים

שתפו :

ויקפידיה

חוקרים מהאוניברסיטה העברית גילו מקווה טהרה מימי בית שני. הגילוי המדהים מצטרף לשורה ארוכה של ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאים לעיתים ברחבי ירושלים, אשר שופכים אור על השורשים ההיסטוריים של עם ישראל בעיר. בראיון לערוץ TOV מספר נתנאל איזק, מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת על הגילוי המרגש.

כרגע יש פרויקט שמטרתו להנגיש את העיר העתיקה לנכים, במהלכו מקימים מעלית מהעיר העתיקה עד לכותל. במהלך החפירות שנעשו לצורך הפרויקט, גילו ממש מול הר הבית, מקום בית המקדש – מקווה טהרה. "הוא שימש כנראה בנאדם עשיר דיו, שהיה לו בית שמשקיף להר הבית, היה לו כנראה וילה מסוימת ובתוכה המקווה הזה. הוא יחסית מאוד גדול למקווה פרטי והוא כנראה שייך לאחד מעשירי העיר. אבל כשאתה יוצא מהמקווה הזה מה שנשאר לך זה לצעוד לבית המקדש השני".

לדבריו, מדינת ישראל מבצעת לאורך זמן חפירות בעיר דוד, שבמהלכן גילו לא פעם מקוואות ששימשו את האנשים שהיו בדרכם לירושלים " המקווה היה כל כך נוכח לפני אלפיים שנה בתוך כל הקונסטלציה היהודית דתית של טהרה לפני עלייה להר הבית שפשוט מוצאים אותו כמעט בכל חפירה אפשרית וזה מרגש".

איזק מוסיף כי העם היהודי גדל על המורשת שלו, ועל הסיפורים על בית המקדש, ואם מתחילים לחפור מתחת לרחובות ירושלים, אפשר למצוא גילויים שמעידים על ההיסטוריה המפוארת של ירושלים. "אתה מוצא מטבעות, כדים, כדי אוכל. שאתה מגלה את כל הדברים האלה אתה פשוט מקבל דרישת שלום מירושלים של אז לירושלים של היום".

במענה לשאלה איך יודעים לשייך את המקווה שאותר לתקופת בית שני, עונה איזק: "אני לא דוקטור או מומחה ארכיאולוג. מי שעושה את העבודות האלה זה רשות העתיקות ביחד עם אוניברסיטאות. מגיעים מומחים מאוד גדולים, הם נמצאים באתרי חפירות והם בדרך כלל פשוט יודעים לתארך לפי התקופה שהייתה. פה אין ספק שמדובר במקווה שהוא לפחות בן אלפיים-אלפיים מאה שנה. ודאי ששייך לתקופה שהעיר עמדה בתפארתה כשבית המקדש בשיא תפארתו".

לסיום, מתייחס איזק לנקודת הזמן שבה יוכלו המוני בית ישראל לפקוד את המקווה העתיק שהתגלה זה עתה. הוא מסביר שכרגע המקווה משומר באתר הבנייה של מעלית הכותל, אבל בעוד תקופה לא ארוכה הציבור יזכה לראות אותו. להערכתו, כל מי שיגיע לעיר העתיקה בירושלים בעוד כשנתיים שלוש, לא יכיר אותה. עתידים להקים בה אומגה ורכבל, ולהפוך את רחבי העיר לנעימים יותר. בנוסף אומר איזק, צפויים להפתח לציבור עוד ממצאים עתיקים ומרגשים 12 מטר של מנהרות עצומות שלא נחשפו לציבור, שגם בתוך המנהרות האלה נמצאו כלי חרס מפוחמים בתוך תעלות הניקוז. אנחנו מדברים על זה שאין עוררין על מה שקרה לפני אלפיים שנה, ועוד מעט זה יונגש לציבור. אני חושב שזה יהיה מהפכה היסטורית תודעתית, אבל בעיקר מהפכה קדימה בשביל הקשר העמוק שיש בין עם ישראל לבין ירושלים לדורות".

Meir
Author: Meir

ערוץ ToV אקטואליה יהודית ברשתות החברתיות   🇮🇱

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

ראיון עם פרופ' טליה איינהורן על משמעויות ההחלטה של בית הדין הבינלאומי בהאג מיום 26/1/2024

פרופ' טליה איינהורן, חברה קבועה באקדמיה הבינ״ל למשפט השוואתי, מבארת תחילה כי מדובר בבית דין שהוקם לצד ארגון האו"ם וסמכותו, המוגבלת למדינות שהסכימו עליה, נובעת מחוקתו הנספחת למגילת האו"ם. לענייננו, הסכמת ישראל ניתנה באמנת הג'נוסייד המקנה לבית הדין סמכות שיפוט לגבי השמדת עם (ג'נוסייד) בלבד

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום