חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חופש הביטוי במדינת ישראל קיים רק לצד אחד במפה הפוליטית

צביעת מי מזרקה באדום ושינוי שמות רחובות; אלה העבירות בגינן עלולים להיכנס לכלא פעילי מחאת אהוביה סנדק הי"ד

שתפו :

אהוביה סנדק
מחאת אהוביה סנדק בגשר המיתרים בירושלים. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש90

מאסר בפועל לפעילי מחאה, בצעד חסר תקדים, הגישה משטרת ישראל כתבי אישום נגד נערים שמחו על מותו של הנער אהוביה סנדק ז"ל. באחד המקרים הכניס נער צבע למזרקת דיזנגוף בתל אביב כאות מחאה, ובמקרה אחר החליפו נערים שלטי רחובות בשמו של סנדק ז"ל. עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו המייצג חלק מהנערים הזדעק על אפליה הברורה של המשטרה כנגדם ואמר כי ""כנראה שבמדינת תל אביב חופש ביטוי זה לכולם – מלבד מתנחלים ואנשי ימין".

בכתב האישום נגד הנער שצבע את מי מזרקת דיזינגוף תואר כי המחאה בוצעה על רקע מותו של אהוביה סנדק ז"ל במהלך מרדף משטרתי. הנער וחבריו הניחו שלטים סמוך למזרקה בהם נכתב "אהוביה סנדק נהרג בידי בלשי ימ"ר ש"י", "דמו של אהוביה עוד מבעבע" וכו'. הנער עצמו שפך צבע אדום לתוך המזרקה, כדי לדמות את דמו של אהוביה. לטענת המשטרה מדובר בעבירת השחתת פני מקרקעין. בהמשך אף טענה המשטרה כי כתוצאה ממעשיו נגרם נזק לעיריית תל אביב בשווי של 8,000 ₪, כי בוזבזו 200 קוב מים ונדרשו יומיים לנקות את המזרקה מהצבע. בכתב אישום זה כתבה המשטרה כי ישנה אפשרות שתעתור למאסר בפועל בנוגע לנער.

https://tovnews.co.il/%d7%9e%d7%95%d7%a1%d7%99-%d7%a8%d7%96-%d7%9c%d7%94%d7%a7%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%a2%d7%93%d7%aa-%d7%97%d7%a7%d7%99%d7%a8%d7%94-%d7%a2%d7%9c-%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%90%d7%94%d7%95%d7%91%d7%99/

בכתב האישום השני, האשימה המשטרה נערים ששינו שמות של רחובות בתל אביב בהשחתה. מדובר בנערים שהדביקו על שלטי רחובות ז'בוטינסקי, אבן גבירול, דיזינגוף ושדרות בן גוריון מדבקות עם הכיתוב "רח' אהוביה סנדק, נער וחלוץ עברי, נהרג בידי שוטרים מימ"ר ש"י". לפי המשטרה במעשיהם השחיתו הנאשמים פני מקרקעין, עבירה שלפי חוק העונשין עומדת על עד שנת מאסר.

במחלקה האזרחית של ארגון חוננו נדהמו לגלות כי במשטרה החליטו להגיש כתבי אישום על מעשי המחאה האמורים. לדבריהם, מעשים שכאלו חוסים תחת חופש הביטוי ולא הוגשו במקרים קודמים כתבי אישום מסוג זה. בנוסף, ציינו במחלקה האזרחית כי מעיון בחומרי החקירה עולה שצוות החקירה ביקש לתעדף את בדיקת טביעות האצבעות של הנערים שתלו את השלטים ולסווג את פיענוח המקרה כדחוף, אך הבקשה סורבה.

עורך הדין מטעם ארגון חוננו, משה פולסקי, התרעם על הגשת כתבי האישום "האובססיה של המשטרה להשתיק את הרג הנער אהוביה סנדק ז"ל ממשיכה להפתיע מחדש בכל פעם. נערים ביצעו מחאה, לגיטימית, לא אלימה, שרבים לפניהם ביצעו. אך הזירה נסגרה כמו זירת רצח, הובא למקום צוות מז"פ וכל משטרת תל אביב הייתה על הרגלים, כאילו נגמר הפשע בעיר. מדובר במחאות שחוסות תחת חופש הביטוי הלגיטימי, ורק בגלל זהות המוחים הם נחקרו וכעת הוגשו כנגדם כתבי אישום.. כתבי האישום האלו טוב שלא היו מוגשים, אלו כתבי אישום נגד מדינת ישראל ולא נגד הנערים".

ערוץ ToV אקטואליה יהודית ברשתות החברתיות   🇮🇱

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום