היתכן שמרד בר כוכבא שהיה האסון הגדול ביותר של העם היהודי עד השואה – היה גם אירוע חיובי?

הרב חגי לונדין, ראש ישיבת ההסדר בחולון, בשיחה עם אלעזר שטורם על משמעות ל"ג בעומר, והאם מרד בר כוכבא הוא אירוע חיובי או שלילי בהסטוריה היהודית

Artboard 22 copy 12
דוד כהן פלאש 90

יכול גם לעניין אותך

סביב דמותו של בר כוכבא ישנו ויכוח ארוך שנים, כשהתוצאה של מרד כוכבא ידועה, ויש אף מי שמתאר את תוצאות המרד כאירוע הדמים הגדול ביותר שעבר על היהודים עד השואה.

"בשנים הראשונות למדינה, וגם בשנות ה-60 וה-70, הויכוח הסעיר את אמות הסיפים", מספר הרב חגי לונדין. "חוץ מהצד ההסטורי שצריך לדון בו, צריך לשאול האם מרד בר כוכבא הוא הצלה מבחינת האתוס שנבנה בעם ישראל לדורות".

הרב לונדין יודע אמנם כי מבחינה הסטורית תוצאות המרד היו הרות אסון, אך מבקש להסתכל עליו גם מנקודת מבט רחבה ואפילו אמונית: "ישנה דעה שהמרד הזה מנע מהרומאים להשמיד לגמרי את הישוב היהודי. הוא נתן לקיסר הבא את האפשרות לעשות שלום עם היהודים מתוך חשש שהמרד יימשך". כלומר, ישנה אמונה שהמרד הזה הביא להתפתחות הישוב היהודי בארץ ישראל.

בהתייחסות לדמויות בעייתיות או אף קנאיות בהסטוריה היהודית, כדוגמת אלעזר בן יאיר, מציע הרב לונדין לא לשפוט את הדמויות ברמה הפרסונלית מנקודת מבט של אז, אלא לחשוב מה הם יצרו להמשך וכיצד הם תרמו ליהודים ולמסורת. "אני מלמד את תלמידיי שגם אם המרד הזה נכשל, הלוחמים העניקו משהו לעם ישראל. הרעיון של ל"ג בעומר במסורת היהודית הוא ההמשכיות, כל דבר במסורת שלנו, בהסטוריה שלנו – זה חלק מתהליך גדול".

צפו בראיון המלא

 

hofit
Author: hofit

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
1 תגובה
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

שופר

"אני מתגעגעת לראות אותך מתפלל, נזכרת פתאום בתקיעת שופר שתקעת בראש השנה בישיבה. מעכלת את הגזרה שהשנה תסתלק מאיתנו"

איבריו של הרב נערן אשחר, אב לשניים בן 33 משדמות מחולה, שנהרג לפני כשבועיים לאחר התהפכות טנק בגבול הצפון. נתרמו והעניקו חיים חדשים לארבעה חולים. ההספד של אישתו צוף מתאר איזה אדם גדול איבדנו

שמחת תורה

לא למדנו כלום?!

אחד מתרגילי ההסחה של חמאס לאורך השנה, בטרם המתקפה הרצחנית בשמחת תורה, היה פרעות סדר על הגדר. האם גם היום לא למדנו?

שתף :

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

1
0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום