חשיפת ה״דיילי מייל״: מה קרה לבלוני המעקב סמוך לטבח הנורא?

חשיפת העיתון הבריטי "הדיילי מייל" מגלה כי מקורות ביטחוניים ישראלים אמרו כי שלושה מתוך שבעת בלוני המערב בגבול עזה לא היו פעילים סמוך לטבח הנורא

Artboard 22 copy 12
בריטי
דובר צה"ל

יכול גם לעניין אותך

על פי התחקיר שפורסם ב״דיילי מייל״, מספר גורמים שונים מסרו מידע על כך שהיה כשל מודיעני רציני. זאת כי לא היו מספיק "עיניים" על הגבול ברצועת עזה.

לפי גורמים ביטחוניים, שלושה מתוך שבעת בלוני הריגול שהפעילה ישראל בעוטף עזה, לא פעלו במהלך המתקפה בשל חוסר תחזוק. הבלונים המשיכו לרחף אך הציוד הטכנולוגי שעליהם – הפסיק לעבוד.

גורם נוסף בתעשיה הביטחונית אישר בפני ה'דיילי מייל' הבריטי: "המטען בבלוני התצפית היה מיושן. מדינת ישראל לא הקדישה תקציב לשדרוג או קניית מטענים חדשים או מטענים שונים. לצערי שמעתי במו אוזני קצינים בדרגים גבוהים שאמרו כי עזה מנוטרת ומפוקחת באופן מקיף על ידי חיישנים ולכן לא היה צורך להשקיע בבלוני הריגול". אותו גורם סיכם: "כולנו יודעים עכשיו שזו הייתה טעות".

חשיפת העיתון הבריטי מתחברת לחשיפה של אתר החדשות הישראלי "וואלה", שפירסם לפני מספר ימים עדויות של אימהות של תצפיתניות שנרצחו בשבת שמחת תורה: "גילי מתגוררת במושב גיאה, המרוחק קילומטרים בודדים מהמוצב; אילנה גרה באשקלון הסמוכה. שתיהן נהגו להסיע את בנותיהן למוצב וממנו, לחופשות בבית. כעת שתיהן מספרות כי לאורך הזמן הבחינו שמספר בלוני התצפית הולך ויורד. הן הבינו שהסיבה לכך היא תקלות שונות, שככל הנראה לא תוקנו: לראיה, הבלונים לא שבו לרחף ולהעביר מידע מהרצועה. "נראה שהתפיסה היתה שאם שבוע אין מצלמה – לא נורא, אם בלון תצפית מתקלקל – לא נורא, אם פוגעים בגדר- לא נורא", אומרת גילי בתסכול".

אגב, מחדל נוסף נחשף בתחקיר של וואלה אודות הגדר:

שורה ארוכה של מחדלים נחשפת בחודש וחצי האחרון. נראה כי הכתובת הייתה על הקיר וחלק מנושאי התפקידים "חזרו לישון".

 

Meir
Author: Meir

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

אהוד ברק

"אתה ראש ממשלה לשעבר, ראבאק"

שני ראיונות העניק השבוע ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק לתקשורת הזרה. שניהם עוררו סערה בארץ ובעולם, אפילו ברשתות החברתיות הערביות

שתף :

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום