חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כל ההשלכות הצפויות של הפעולה ברפיח

המזרחן ד״ר דורון מצא מצביע על ההשפעה הצפויה של הפעולה ברפיח על המערכה בדרום, המערכה העתידית בצפון, שחרור החטופים והזירה הבינלאומית

שתפו :

הזירה המדינית שוב פעילה מאוד בהינתן כך שישראל סימנה את רפיח כשלב הצבאי הבא ובהינתן הלחימה האינטנסיבית בחזית הצפונית וצחצוחי החרבות בהקשרה.
ברקע, דיווחים על הצעת החלטה אמריקנית "לא אידאלית" למועצת הביטחון שקוראת להימנע ממהלך ברפיח שנועדה לבלום הצעה גרועה ממנה שמקדמת אלג'יריה.
בד בבד, דיווחים על אפשרות להגעת המתווך האמריקני לסבב נוסף של שיחות כדי לפתור את בעיית הצפון, שמן הסתם יהיה גם הוא עקר וחסר משמעות בהינתן כך שהלחימה בדרום עומדת לעבור לשלב של הסלמה עם הפעילות ברפיח.
מכאן, שכל המערכת ממתינה לתמרון הצה״לי ברפיח שעשוי/עלול להשפיע על המציאות בצפון, על עסקת החטופים, על תוצאת המערכה הכוללת בדרום ועל החזית המדינית והבינלאומית שבה לוחמת ישראל.
כל זה מתרחש על רקע דיווחים מטרידים בנוגע לקצב העשרת האורניום באיראן, שבחסות המלחמה פועלת ומכוונת להפיכתה למדינת סף גרעינית.
נכון לרגע זה, איראן היא המרוויחה האסטרטגית הגדולה מהמציאות הזו של המלחמה שהפכה סוג של "קיר ברזל" (בהיפוך להסכמי אברהם) המאפשר לה לקדם את יעדיה האסטרטגיים.
בתמונת ראי לכך, ישראל שקועה במלחמת התשה ארוכה נוסח אוקראינה, שנוסף למחירים האנושיים מכווצת את כלכלתה, מאלצת אותה להתמודד עם השדים בארון (רעיון המדינה הפלסטינית) והופכת אותה לסדין האדום של המערכת הבינלאומית בעולם (ראו בהקשר הזה את הסיפור הברזילאי שהולך לקראת ניתוק קשרים).
באותו הקשר איראני, נראה כי למרות המכות שספגו החות'ים הרי נמשכת הפעילות המכוונת ליצירת כאוס ושיבוש תנועת המסחר הימית בים סוף. אתמול הוטבעה אוניה בריטית. ההתשה ניכרת לא רק בעזה, בלבנון ואף בחזית המדינית אלא גם בזירה המזרחית היכן שפועלות ארה"ב ובריטניה בעקיפין נגד איראן.
ביהודה ושומרון – פעילות צה״לית אל מול סימנים של התחממות הגזרה. אתמול הופעל מטען באזור חומש, דבר שמלמד על פעילות טרור "מתקדמת" ובכלל על גודל האתגר של ישראל אל מול הפיכת הגזרה הזו לגזרה מוכת טרור שמלמדת על סימטריה מסויימת שהתפתחה בין רצועת עזה לבין יהודה ושומרון, מזרח ירושלים ובהחלט ניתן להכניס לרשימה את הנגב והמגזר הערבי בכל הנוגע לכמויות האמל״ח, לפעילות גורמי הפשיעה ולתופעות האנרכיה.

זה חלק מאותה מערכת שיציאה משליטה בשלוש השנים האחרונות. זה חלק מאותה אינתיפאדה מוכחשת שניהלו גורמים פלסטיניים נגד ישראל באותה התקופה מאז מאי 2021.
אחרון לא חביב. עופר כסיף ימשיך לכהן כחבר כנסת, אבל ההצבעה אתמול בכנסת חשפה, למי שהיה צריך, את גבולות הקונצנזוס הישראלי בעת הנוכחית. מי בתוכו ומי נמצא מחוצה לו או משחק בתפר שבין לבין.

 

ד״ר דורון מצא הוא מזרחן. חוקר ומרצה בתחום הסכסוך וערביי ישראל. לשעבר בכיר במערכת הבטחון.

 

orna
Author: orna

ערוץ ToV אקטואליה יהודית ברשתות החברתיות   🇮🇱

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
1 תגובה
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
פנחס קרנגל
1 חודש לפני

במלחמת יום הכיפורים המזימה (קונספירציה בין דיין, קיסינג'ר וסאדאת) היתה לתת למצרים ניצחון קטן שיעלה במעט אבדות כדי להחזיר את הכבוד לצבא מצרים ולהגיע להסכם שלום. ב-7 באוקטובר המזימה הייתה לאפשר לחמאס הישג קטן שהתגלגל לקטסטרופה כדי לסלק את נתניהו מן השלטון. ובשתי המלחמות המזימה יצאה משליטה בגלל ליקויים אג"מים וצבא ישראלי לא מקצועי.דיון בשאלה: האם התפקוד של צה"ל בשבת השחורה, 7 באוקטובר נבע מחוסר מקצועיות או ממזימה (קונספירציה) אצל אורי מילשטיין. טרום המלחמה: הפסיקו פעילות חצב (איסוף מידע גלוי מעיתונים וכ"ד). הפסיקו להאזין לטלפונים של האויב מבחוץ והכל הלך על מנת להאזין לראש הממשלה. כל שלושת הבלונים של מודיען פתאום ברחו. על אחד שלחו מטוס כי הוא נסחף לכיוון עזה.  לפי עדויות התצפיתניות הן הושתקו ואף איימו עליהם בכלא באם ידווחו על תרגול האויב. ארבעה פרצות בגדר לא תוקנו. סיירי גולני קבלו פקודה להפסיק את הסיור 40 דקות לפני פרוץ המלחמה. כוכבי ביטל את יחידה לאיסוף מידע בעזה ע"י סוכנים ואת חצב, איסוף גלוי. טלי גוטליב קבלה מידע ממקור אמין שלושה ימים לפני והתריעה וכל מי שהתעלם אשם. האמריקאים הוציאו, מספר ימים לפני, התרעה חריגה: להתרחק 7 מייל מהדרום. לאחר פרוץ המלחמה. אין תגבורת. גדוד סמוך אמר לקציני הבטחון השטח לא סטרילי. כוחות מצאלים לא הגיעו. טייס מסוק התראיין בשמו ובתמונתו ואמר שלא נתנו לו להמריא במשך ארבע שעות. מה חלקו של קובי שבתאי. צוות טקילה של שב"כ, נשלח לדרום לאחר ישיבה לילית והמשטרה לא בטלה אירוע של 4000 ללא ממ"ד. לא הופעל נוהל מחוז משטרה שכן. משטרת המרכז לא קבלה אישור או פקודה לחבור לחבריהם בדרום. על המחבלים נמצאו מפות אם מקומות אסטרטגיים. הפעלת צוות טקילה מחייב הגנה של כוחות מיוחדים למקומות אלו. גם בזה באופן מפתיע נכשל או לא נכשל, אם מסתכלים ממבט המחאה בקפלן. חוזק השרשרת נקבע על פי החולייה החלשה. אם נקרעו שתיים זה לא סביר. אם נקרעה כל השרשרת זה מראה שיש פה יותר מרשלנות

כתבות נוספות

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

1
0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום