חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

״הפחד של דתיים מבג״ץ לא נופל מהפחד של חילונים מרבנים״ – ״האיש שחושב אחרת״ – פרק 2

הרב ד"ר דורון לדווין, איש מדעי הטבע ורב קהילה בחיפה, בראיון לאלעזר שטורם על המאבק בין המחנות בישראל

תגיות

שתפו :

"בכל אחד מהמחנות יש שני היבטים של הרצון להתנגח", אומר הרב לדווין. "היבט אחד שייך לתחושת איום, חוויה ממשית. זה מקום שהוא לגמרי הגנה עצמית וצריך להיות ערים לזה. ההיבט השני הוא היבט של רצון לממש אידאולוגיה. כשאני מאמין במשהו – אני רוצה לראות אותו מיושם".

הרב ד"ר לדווין מאמין שבכל יהודי יש את היכולת להתחבר לעולם יהודי-תורני-עמוק, בזכות עולם הערכים היהודי.

הוא מספר על החוויה שלו כשהוא מדבר עם יהודים שרחוקים מהדת: "כשאני מדבר עם יהודים, גם הרחוקים ביותר, יוקדת בלבם אש קודש. הם אנשים ערכיים והם מחפשים שלחיים שלהם תהיה משמעות ערכית גבוהה, הם מחפשים לראות את עצמם מחוברים לשאיפות אינסוף. אנחנו צריכים לאפשר את הדרך הזאת. היום כשאנחנו מציגים את עולם התורה בצורה צרה הם לא פוגשים את עצמם."

לצד זאת, הוא גם מלא בביקורת כנגד בג"צ, שכופה ערכים פרוגרסיביים שמהווים כפיה מוסרית, ומציין שהחשש של הציבור המסורתי והדתי אינו נופל מהחשש של הציבור החילוני, שחושש מפני רבנים.

"אי אפשר לכפות מוסר על יהודי, עצם הרעיון הזה כופר בהבנה של החירות של עם ישראל שיצא ממצרים. אנחנו עם של בני חורין, של בני מלכים".

לסיכום, הוא מביע צורך לייצר אמנה חברתית, לא משפטית, עם מרחב נקי מחוויה שיש בה כפיה מוסרית מצד כלשהו, וזה מה שלדעתו יקרב יהודים אל התורה ואפילו אל המצוות.

צפו בראיון המילא:

ערוץ ToV אקטואליה יהודית ברשתות החברתיות   🇮🇱

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום