חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צה"ל – צבא העם או צבא בג"ץ?

הרב אביעד גדות וד"ר רם פרומן התכנסו לדון בעתירת הפורום החילוני לבג"ץ לאפשר חמץ בפסח

תגיות

שתפו :

הפורום החילוני ממשיך במדיניות הגשת העתירות לבג"ץ בנושאי דת ומדינה. בשנה שעברה, בעתירה שהוגשה לבג"ץ בנוגע להכנסת חמץ לבתי החולים, זכו הפורום החילוני בעתירה ביחד עם ארגון עדאלה, התומך באופן מוצהר במחבלים. כעת, שוב פונה הפורום החילוני לבג"ץ, והפעם לגבי הכנסת חמץ בפסח בצה"ל.

כינסנו לפאנל מרתק בנושא את הרב אביעד גדות, יו"ר ארגון תורת לחימה, ומן הצד השני את ד"ר רם פרומן – יו"ר הפורום החילוני.

פרומן מסביר את דעתו על איסור החמץ, שהוא איסור חמור על פי ההלכה היהודית: "יש מלא איסורים הלכתיים, מה הם קשורים אלי? האיסור הזה של חמץ הוא פשוט סבל". הוא מסביר כי בג"ץ אמר את דברו בבתי חולים, והוא מלא תקווה שהשלב הבא יהיה חמץ בצה"ל.

הרב גדות מיד ניגש אל התמונה הרחבה: "רם מיתמם. אנחנו מכירים את ההקשר הכללי גם של הארגון של וגם של חידו"ש, שלא פועלים כדי לאפשר איזה סנדוויץ' בתיק. יש כאן מסווה, מאחורי המסווה של החמלה על החיילים החילוניים כביכול, צריך לדבר על ההקשר. הזכרת את העתירה לבג"ץ על בתי החולים, הגשתם אותה עם ארגון עדאללה". פרומן מצדו לא נשאר חייב, והוא מתגאה בכך שהוא נזכר במשפט אחד עם עדאללה: "הם מגינים על ערביי ישראל ואנחנו מגנים על חילוני ישראל", כך פרומן. כאשר נשאל פרומן על מלחמה בדת, אלא הפעם על דת האסלאם, הוא מתחמק, לדבריו "מה שמפריע במדינת ישראל זו הדת היהודית". כאשר נשאל פרומן למקורות המימון שלו, הוא מספק הצהרה כנה: "כמעט כל ארגון בחברה האזרחית מקבל כסף מהקרן החדשה", ומיד ממשיך בנתון המדהים הבא: "בוא אני אפתח לך את הקלפים, אנחנו לא מקבלים יותר כסף מהקרן החדשה, כי אנחנו חילונים מדי בשבילם". מסתבר שזה אפשרי.

הרב גדות נותן לדבריו של פרומן לדבר בעד עצמם: "הצופה הממוצע יודע מהי הקרן חדשה, אם אתה מודה שאתה קיצוני מהם – מבחינתי זה מספיק".

הרב גדות מעמיד את פרומן בניסיון: "אם רם הוא אדם ישר, הוא יודה בכך שהוא מעדיף שצה"ל לא ישמור כשרות בכלל". רם אכן מודה בזה באופן ברור: "הכשרות הזו היא עול שאנחנו לא צריכים לסבול אותו". כעת ניגש הרב גדות להסביר את עיקר הנקודה: הפורום החילוני בעצם מייצר תכנית שלבים, מתחיל מחמץ בתיקים ויסיים עם צבא לא כשר. זה עניינו וזו מטרתו, וכל השאר זה סך הכל רעשי רקע.

הרב גדות שואל את פרומן "האם אתה מכיר בצורך של החייל החילוני ביהדות", פרומן לא מהסס ועונה "לא".

עוברים לדבר על פקודת החמץ. פרומן, כאשר נדרש להסביר למה נזכרו לעתור לבג"ץ דווקא עכשיו, אומר שהפקודה בעבר לא נאכפה, ודווקא בגלל שהיא התחילה להיאכף – הם הגישו את העתירה. הרב גדות מתרעם על עצם המחשבה שלא לקיים פקודות ומציג גישה ממלכתית ביחס לפקודות צה"ל.

פרומן מודה: "אני מייצג שליש מהחילונים, לא יותר מזה". הרב גדות מגחך: "אולי שלוש אחוז".

רוסו המנחה שואל את פרומן שאלה נוקבת: מה שאתה מציע זו בעצם זהות מתבוללת? רם לא מהסס: "כל דבר שקשור אלי הוא מתבולל, אני לא מתבייש במילה הזאת", מתגאה פרומן.

הרב גדות חושף את המניפולציה: "רם מודה: אני לא רוצה את הסנדוויץ' בפסח של החייל המסכן, אני רוצה לשנות את הצביון של מדינת ישראל. טוב שזה על השולחן".

הוא גם מתייחס לגרוע מכל, אם העתירה הנוראה תתקבל: "הציבור הדתי לאומי תמיד יתגייס ותמיד יגן על עם ישראל, אבל חייל דתי לא יוכל להיכנס לבסיס צבאי בפסח אם העתירה הזו תתקבל חלילה".

צפו בפאנל המלא:

ערוץ ToV אקטואליה יהודית ברשתות החברתיות   🇮🇱

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום