הנשיא הרצוג בקונגרס האמריקאי: "אסור שביקורת על ישראל תהפוך לשלילת זכותה להתקיים"

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, נשא הערב נאום בקונגרס האמריקאי, במושב משותף לחברי בית הנבחרים והסנאט, לציון 75 שנה למדינת ישראל

Artboard 22 copy 12
ללא קרדיט

יכול גם לעניין אותך

בנאומו התייחס הנשיא הרצוג לחילוקי הדעות בעם בעניין הרפורמה במערכת המשפט, וציין כי אלה מעידים על קיומה של דמוקרטיה בישראל באומרו כי "הוויכוח האינטנסיבי שמתנהל הוא בסופו של דבר הביטוי המובהק ביותר לאיתנותה של הדמוקרטיה הישראלית".

זו הפעם השניה בהיסטוריה שבה נשיא מדינת ישראל נואם בקונגרס האמריקני. הנשיא הרצוג סיפר על הפעם הראשונה שבה נשיא ישראלי נאם בקונגרס:

"בעשירי בנובמבר 1987 ישבתי בבית, עם אשתי מיכל, מצפים להולדת בננו הבכור, וצופים יחד בנשיא הישראלי הראשון שהוזמן לנאום מול מושב משותף של הקונגרס, לכבוד שנת ה-40 לעצמאות מדינת ישראל. הנשיא הזה היה אבא שלי" והוסיף "עבורי, לעמוד כאן היום, בשמה של מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, בשנתה ה-75, מעל אותו דוכן ממנו נאם אבי זכרו לברכה, הנשיא חיים הרצוג, זו זכות של פעם בחיים".

בנאומו הדגיש הנשיא את נושא הגרעין האיראני המאיים על ישראל ועל העולם כולו:

"נראה שהאתגר הגדול ביותר שניצב מול ישראל וארה"ב בזמנים אלה הוא תוכנית הגרעין האיראנית. בל נטעה: איראן אינה שואפת להשיג אנרגיה גרעינית למטרות שלום. איראן בונה יכולות גרעיניות, המהוות איום על היציבות במזרח התיכון ומעבר לו".

הנשיא הרצוג הזהיר כי "האפשרות שאיראן תהפוך למדינת סף גרעינית, בין אם מתוך התעלמות ממעשיה ובין אם במסגרת הסדר דיפלומטי עמה, היא דבר שלא יעלה על הדעת".

הרצוג העלה את נושא האנטישמיות ואמר:

"אסור שביקורת על ישראל תהפוך לשלילת זכותה להתקיים. הטלת ספק בזכות העם היהודי להגדרה עצמית אינה דיפלומטיה לגיטימית, אלא אנטישמיות."

בנאומו דיבר הנשיא הרצוג גם על הערכים המשותפים לארצות הברית ולישראל, ועל הסכמי אברהם שנרקמו בעזרת האמריקנים.

רגע מצמרר במיוחד היה כשנשא תפילה לחזרתם של השבויים והנעדרים הנמצאים בשבי החמאס.

כחלק מנאומו בפני הקונגרס האמריקאי, הזכיר הנשיא יצחק הרצוג את הלוחמים הדר גולדין ואורון שאול שגופותיהם מוחזקות בידי החמאס כבר שנים רבות. הנשיא סיפר עליהם, ציין כי הוא ביקש מאימו של הדר, לאה גולדין, להגיע עימו לקונגרס והקהל הגדול באולם החל למחוא כפיים לכבודה. האם השכולה שהתרגשה מהמחווה נעמדה בזמן שכל יושבי האולם מחאו לה כפיים כאות כבוד והזדהות.

הנשיא הרצוג סיפר: "שני חיילים ישראלים, אורון שאול ז"ל והדר גולדין ז"ל, ושני אזרחים, הישאם א-סייד ואברה מנגיסטו – מוחזקים במשך שנים כבני ערובה בידי חמאס, על מנת לענות את משפחותיהם. סגן הדר גולדין נחטף תוך הפרה של הפסקת אש הומניטרית בחסות האו"ם, שהושגה בתיווך אמריקני".

התגובות לנאום ההיסטורי של נשיא המדינה.

 

Meir
Author: Meir

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

לוחמה הפסיכולוגית

הוראות הבימוי של חמאס

הפעימה השניה של שחרור החטופים התרחשה במוצאי שבת לאחר שעות של עיכובים. הלוחמה הפסיכולוגית לא נפסקה עד הרגע האחרון

שתף :

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום