חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חרבות ברזל: תמונת מצב היום ה-142 ללחימה

ד"ר דורון מצא פורש את תמונת המצב הצבאית והגאו-פוליטית ביום ה-142 ללחימה. מה יבוא קודם: עסקת חטופים או מכה צבאית מאסיבית ברפיח?

שתפו :

תמונת מצב – 25 פברואר
________
1. בדרך לעסקה.
2. משלחת ישראלית תצא לקטר להמשך השיחות בעקבות ההבנות העקרוניות שהושגו בסוף השבוע בפאריס.
3. לפי הפרסומים הגלויים המתווה הוא 40 חטופים תמורת 40 ימים של הפוגה + הכנסת סיוע הומניטרי.
4. לכאורה ועל בסיס הפרסומים הללו מדובר ב"אורנים קטן" ולא ב"אורנים גדול", כלומר בעסקה קטנה/חלקית שמשאירה את החיילים ברצועה וגם את גופות החטופים שנרצחו.
5. מנקודת מבטה של ישראל, היא לא ויתרה על עמדתה בעניין אי הפסקת המלחמה ובסוגיית אי החזרת העקורים העזתים לצפון ופינוי מרכזי הערים ברצועה.
6. דווקא המוגבלות של העסקה מגדילה את הסיכוי לכך שלאחריה היא תהיה מחוייבת להמשיך בלחימה ולגייס את עצמה לפעול גם בתוך רפיח.
6. ועם זאת, העסקה הזו מייצרת כמובן גם סיכונים ליצירת מדרון חלקלק שיבוא לידי ביטוי בניסיון להאריך את ההפוגה בתום 40 הימים כדי לכבות באופן מדורג את האש ובאופן סופי.
7. מעבר לכך, כמו בעסקה הראשונה שנוצלה על ידי חמאס להתארגנות צבאית טרוריסטית, סביר להניח כי זה מה שיקרה בפסק הזמן של ה-40 ימים, קרי – התארגנות לקראת הלחימה ברפיח, ניסיון לבסס את שליטת חמאס במוקדים הגיאוגרפיים השונים וכמובן מאמץ להחזיר עקורים צפונה.
8. המשמעות הכוללת היא כמובן אתגר לישראל שאינו פחות מאתגרי הלחימה עצמה, בייחוד נוכח הקואליציה הגדולה שעובדת מול ישראל ומאד מתאמצת לכבות את האירוע שקוראים לו 'חרבות ברזל'.
9. ברקע, עוד אמירות של גורמי חמאס שמצטרפות להתבטאויות של מוסא אבו מרזוק, על הצורך לארגן מחדש פוליטית את המחנה הפלסטיני. אלו אמירות שמקפלות בחובן נכונות לטרנספורמציה פוליטית של חמאס שמשמעותה – סוג של אחדות פוליטית פלסטינית = הגדלת פוטנציאל השרידות של התנועה = חשיבה על היום שאחרי המלחמה.
10. מטבע הדברים, לאירוע העסקה יש אפקטים פנימיים. הוא 'מדליק' את הזירה הפנימית וגורר את העסק לויכוחים, בחלקם ויכוחי סרק שעומדים מאחוריהם גורמים בעלי מוטיווציות פוליטיות.
11. ההפגנות וחסימות הכבישים אתמול בתל אביב הן ביטוי לכך, וכמותן הן האמירות של פוליטיקאים מסוימים בעקבות אותן הפגנות, שממשיכים בפוליטיקת המלחמה הקטנה. סינואר שוב יכול לחייך, אבל 'בקטנה', כי רוח קפלן היא עדיין היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל.

ד״ר דורון מצא הוא מזרחן. חוקר ומרצה בתחום הסכסוך וערביי ישראל. לשעבר בכיר במערכת הבטחון.

hofit
Author: hofit

ערוץ ToV אקטואליה יהודית ברשתות החברתיות   🇮🇱

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
2 תגובות
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
פנחס קרנגל
1 חודש לפני

מלחמות פורצות כאשר אליטה הולכת לאבד שליטה. ביום כפור היה ברור לגולדה שהיא חייבת לסוג מסיני, דרישה מהאמריקאים, אבל אז תפסיד לבגין. הדיקטטורה השיפוטית הלכה להפסיד ולכן ארגנה לנו טבח. ישראל שואפת להקטין את כמות הכוח בגבולות מבחינה כלכלית הקטנת ההוצאות עוזרת למשק. בנוסף בג"ץ בעתירות ליש דין וכ"ד כובל את ידי כוחות הביטחון באופן מתמיד ובכוונת מכוון. מסיבות אלו הצבא הולך על פתרונות טכנולוגיים. במלחמת יום כפור קראו לזה אמצעיים מיוחדים. היה בפסח, כמו לפני מלחמת יום כפור, התראה והצבא התכונן וזה עלה הרבה כסף. מספר ימים לפני שמחת תורה הגיעה התראה נוספת. נתניהו כינס את ראשי הצבא והם אמרו בוודאות גמורה שלא יהיה כלום, כמו ביום כפור. בערב שמחת תורה הגיעה התראה ובהמשך הגיעה התראה חמה מאד. לא נעשה כלום, למעט שליחת צוות מצומצם של השב"כ. להזכיר שראש אמ"ן היה מוטרד רק מהתחממות גלובאלית של כדור הארץ. הם לא עדכנו את הדרג המדיני ואפילו לא העלו כוננות בגבול והתוצאות ידועות. חיילים נשחטו במיטות שלהם ואזרחים נטבחו, נאנסו, נשרפו חיים …. ברקע כישלונות פאסיביים כמו פרצות בגדר שלא תוקנו, אין בלוני תצפית, שמחייב העלאת כוננות, וכמובן כלום לא נעשה וכן קיצוץ מתמשך בצבא כולל הפסקת איסוף מודיעין ע"י סוכנים והפסקת האזנה לאויב בעזה (בריק מייחס את זה לכוכבי). רצף הכישלונות מראה על כוונה ומכוון ולא טעות בודדת ואקראית. על רקע זה, סגירת האמצעיים המיוחדים היא האצבע האחרונה בסכר. הסכר הוא שכל מערכת הביטחון התייצבה מאחורי המכשול העילי ובתת קרקעי שנבנה. הם הצליחו לשכנע חייל חלש אופי, לנתק את האמצעיים המיוחדים. זה מסביר למה התעלמו מהתצפיתניות (דיווח שגוי מהאמצעים המיוחדים) וכן למה חיזבאללה לא הגיע גם למלחמה (נטורי קפלן לא הודיעו לו), סמכו על אמצעים מיוחדים שכמו במלחמת יום כפור מישהו ניתק. לדעתי ,לכאורה, מישהו מבכירי המחאה נגד הרפורמה ולא איראן, תיכנן את זה. השמועה היא שהחייל הבוגד, מסבות מוסריות ועליונות על של השמאל הפרוגרסיבי, התאבד מייד לאחר שנודע ממיידי הטבח. מדובר בבגידה של חיילים/קצינים יהודים בקבע מתוך צה"ל עצמו .האלוף בריק מספר על מקרה אחר, חייל בשם תומר אייגס שגם התאבד בדרך מוזרה, ע"י פרכוס ולאחר שהואשם בבגידה. פרכוס זה בדרך כלל תסמין להרעלה קשה. בריק רומז על חשד גם להתאבדויות בכל פרשות איסור הפרסום, שהוצאו לאחר פרוץ הטבח הקשה. האם לצבא או למפעיל הבוגד יש יד בהתאבדות.

יוחאי
יוחאי
1 חודש לפני

יש לי תשובה.
1. במשך שנתיים בכל ובחודש האחרון בכלל, עקב הרצון להגיע להסכם עם סעודיה, ראש ממשלת ישראל וממשלתו נקטו במדיניות של הכלה.
חודש שלם החמאס רקד ירה ופוצץ את הגדר, ומדינת ישראל עם הצבא שלה, מכילה. לא יורים.
2. המפקד של הצבא ומי שמתווה את הפעלותו ( כמו היום) זה ראש ממשלת ישראל. ובשביעי לאוקטובר, מהרגע 06:29 ועד שהגיע לבור, כשהוא כרגיל מבזבז שעות רבות על הלחמת השער והאיפור, הבור גם של חיל אויר ממשיך במדיניות ההכלה. כשראש הממשלה נמצא בהלם מוחלט ( רק 4 ימים קודם הוא שילם לחמאס פרטקשן, רק שבועיים קודם ראש המלל הכי עלוב בהסטוריה, מינוי פוליטי מכריז : החמאס מורתע ל15 שנה.
הזנקה ראשנה של מטוסי קרב תחת פקודה, מאוחר מאד וגם היא לתקוף מטרות בתוך עזה.
3. דווקא המראיינת שאלה את שני הגאונים אחרי שתיארו מה עשו מגדים ומפקדי טנקים ( כמובן ללא פקודה מאורגנת, כי צהל בהכלה):
יש אפשרות שטייס היה רץ מהטייסת עולה על מטוס קרב וטס לשטח ?
4. חיל אויר, כמו כל צהל בפיקודו של ראש הממשלה, הוציא כוחות , עשה הכלה,
והפקיר את תושבי עוטף עזה בשביל העדפת יהודה ושומרון ואיזה הסכם עם סעודיה.
וההלם שראש הממשלה היה בו …….

כתבות נוספות

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

2
0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום