חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עשרות רבנים במכתב נגד הרב אליעזר מלמד

רבנים ממגזרים שונים חתומים על מכתבים נגד הרב מלמד בעקבות פסקים שנויים במחלוקת.

שתפו :

marko FLASH90

בעיתון ישראל היום פורסם הבוקר (חמישי) כי רבנים ידועים יצאו במכתב פומבי כנגד הרב אליעזר מלמד, רב היישוב הר ברכה ומחבר סדרת הספרים "פניני הלכה". מדובר בצעד חריג, לאחר שבחודשים האחרונים מתנהלת ביקורת קשה על הרב בעקבות פגישות עם רפורמים והתבטאויות נוספות.

על המכתב הראשון חתומים יותר מעשרים רבנים, ביניהם ראש ישיבת הר המור הרב מרדכי שטרנברג, הרב אליקים לבנון, הרב מיכה הלוי, הרב יגאל קמינצקי ורבנים מובילים נוספים, ובו הם מוחים נגד התבטאויותיו ביחס לרפורמים וכן נושאי הלכה שונים.

"באנו למחות על פרסום דבריו של הרב אליעזר מלמד, בפרט בשני תחומים: היחס לרפורמים וכן בעניין הדרכות הלכתיות מסוימות המופיעות בספר 'פניני הלכה' על הלכות טהרת המשפחה", כותבים הרבנים.

בין השאר הם יוצאים נגד מפגשים של הרב מלמד עם נציגי התנועה הרפורמית: "המציאות הינה אחרת לחלוטין", כתבו. "הרפורמים אינם באים להיפגש עם נציגי היהדות הנאמנה כדי להתקרב לתורה, אלא כדי לקבל 'הכשר' לדרכם ולמגמותיהם". הרבנים ציינו "כי מטרת התנועה הרפורמית היא להחליף את תורת ישראל הנצחית בטקסים ובסמלים ריקים מתוכן אמיתי. הם אינם מאמינים בתורה מן השמים, הן תורה שבכתב והן תורה שבע"פ".

"לכן בכל מפגש עימם יש מעין הכרה בדרכם כאילו הם זרם נוסף ביהדות, כאשר למעשה הם זרם נגד היהדות, כפי שהתבטא פעם הגרא"י הרצוג זצ"ל. יתירה מזאת, הרב מלמד אף כותב שיש לאפשר לרפורמים להתפלל על יד הכותל המערבי בדרכם הנלוזה, ואף הוסיף שצריך ליתן להם ספר תורה. כל זה בניגוד לדעתם של פוסקי הדורות האחרונים".

הרבנים מסיימים בקריאה לציבור להמנע מלימוד בספריו של הרב אליעזר מלמד וללמוד ספרים אחרים.

למכתב הצטרפו שני רבנים מוכרים נוספים, הרב אביגדר נבנצל, רב העיר העתיקה בירושלים, והרב יוסף זייני, ראש מוסדות "אדר היקר" באשדוד. הרב נבנצל כתב כי הוא מסתייג מהרב מלמד "המפרסם פסקי הלכה שאינם ראויים ופוגעים בקדושת ישראל". הרב זייני תקף את הרב מלמד על כך שהוא מתיר קבלת תרומות מארגונים נוצרים. "ובפרט שהרב הנזכר מתיר לקבל תרומות מנוצרים ונותן להם חניה בקרקע בסמוך ליישובו ובכך גורם להרבות עבודה זרה בארצנו. הייעשה כזאת בישראל?".

את המכתב השני ניסח הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן לשעבר, שעליו חתמו יותר משישים רבנים, ביניהם הרב שלמה עמאר, רב העיר ירושלים, הרב צבי טאו, נשיא ישיבת הר המור, הרב יהושע שפירא והרב בן ציון אלגזי שמשמשים כראשי ישיבת רמת גן, הרב יהודה עמיחי – ראש מכון התורה והארץ ורבנים רבים נוספים. המכתב, שבו שמו של הרב מלמד לא מוזכר במפורש, יתפרסם בעלוני השבת הקרובים.

"אנו, ראשי הישיבות, הכוללים והמכונים התורניים, המגדלים את דור העתיד של הרבנים, הדיינים ומורי ההוראה בישראל, מביעים בזאת את דאגתנו מפני הסטייה מדרכה של פסיקת ההלכה בישראל", כתבו הרבנים. הם ציינו כי קיימת מסורת פסיקה בישראל כבר אלפי שנים, וכששאלה עולה על הפרק יש לשקול באחריות את ההשלכות המעשיות והחינוכיות של ההכרעה.

"לצערנו, אנו נתקלים בתופעה של תלמידי חכמים שלא שמשו כל צרכם, התוקעים את עצמם לדבר הלכה ללא בית אב וללא התייעצות, ואף מורים הוראות עצמאיות לציבור ללא סמכות, ומסתמכים על חוות דעתם האישית בלבד. הם מכשילים את המסתמכים עליהם ומשמשים דוגמא אישית לא ראויה לצורבי הכוללים", תקפו הרבנים. "לא זו דרכה של תורה שקבלנו מרבותינו מעתיקי השמועה מדור דור. לא כך אנו מורים לצורבים מדור העתיד של מורי ההוראה בישראל"

גם מכתב זה נחתם בהמלצה לציבור לא להסתמך על פסקיו של הרב- "הננו מודיעים בזאת לציבור, שאין לסמוך הלכה למעשה על פסיקות עצמאיות מסוג זה, אלא על כל אחד לפנות לפוסק מוסמך עובר לעשייתו".

גם הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של העיר צפת, חבר מועצת הרבנות הראשית ונשיא איגוד רבני קהילות, פרסם מכתב פומבי אל הרב מלמד, בוא הוא דורש ממנו לחזור בו מפסיקותיו השנויות במחלוקת ומתמיכתו ברפורמת הגיור שמוביל שר הדתות מתן כהנא.

ערוץ ToV אקטואליה יהודית ברשתות החברתיות   🇮🇱

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום