חוקר המלחמות: יש לבצע פעולה אכזרית – גם אם זה יפגע בחטופים

חוקר המלחמות אביתר בן צדף בראיון על המחדלים שהביאו למצב: "כל חזיונותיי השחורים התממשו", על ההקלות כלפי הפלסטינים: "שלא יבלבלו לי במוח על גזענות, במזרח התיכון צריכים להתנהג כמו במזרח התיכון" ועל התגובה הנחרצת שצריכה להגיע מצד ישראל

Artboard 22 copy 12

יכול גם לעניין אותך

אביתר בן צדף, עמית מחקר במכון למדיניות נגד טרור, מתקשה כמו כולנו להאמין לאירועים הקשים שמתרחשים בישראל: "אפילו אני – שידוע בתור רואה שחורות – לא חזיתי כישלון כל כך נורא. אסון. למיטב זכרוני, אפילו במלחמת יום כיפור שהייתה הקשה שבמלחמותינו לא נהרגו כל כך הרבה אנשים ביום אחד".

הוא מוסיף כי "משהו כאן יצא לגמרי מכלל שליטה, עיוורון מוחלט, חירשות מוחלטת – איך יכול להיות שהשתלטו על מחנה של מפקדת אוגדה מטר מהרצועה?! לצערי אני רואה כאן מימוש של כל חזיונותיי השחורים לגבי איכות המפקדים והצבא. יום אחד של אי-ביטחון הוא מעילה באמון העם".

 

Photo by Michael Giladi/Flash90

 

הוא מבהיר כי אסור להשאיר את המצב השורר ברצועת עזה מאז הגירוש מגוש קטיף – שנמשך שנים בחסות פסיקות מופרכות של בג"ץ.

כמו כן, הוא יוצא נגד נוהל 'הקש בגג' וחולק בחריפות על ההנחה לפיה צה"ל הוא צבא מוסרי: "צבא שמקריב את אנשיו כדי להציל את האויב הוא אנטי מוסרי".

האם המצאות שבויים ישראלים בעזה כובלת את ידינו מתגובה?

"כן, אבל לפעמים ההחלטה צריכה להיות אכזרית – גם במחיר פגיעה באנשינו המוחזקים בעזה".

על הצעדים הנדיבים וההקלות שישראל נוקטת כבר שנים כלפי הפלסטינים, מבהיר בן צדף: "אנחנו מזמן לא נורמליים. במזרח התיכון צריכים להתנהג כמו במזרח התיכון ולהפגין אדנות – ושלא יבלבלו לי במוח על גזענות כי אלו קודים תרבותיים".

לסיום, הוא מתייחס לתוכניות ההכשרה של "קרן וקסנר" בקרב הקצונה הבכירה בצה"ל ומבהיר כי מדובר ב"אסון ומוקש שאנחנו טומנים לעצמנו".

בעוד השר איתמר בן-גביר פועל לניתוק המשטרה והשב"ס מהקרן הפרוגרסיבית, לא ראינו את השר יואב גלנט בצעד דומה. בן-צדף מסביר כי "גלנט שייך לחונטת הגנרלים והוא לא יפגע בה. שנת הבילוי באוניברסיטת הרווארד מטעם הקרן היא צ'ופר אדיר שאף אחד לא משלם עליו – חוץ ממדינת ישראל שמשלמת ביוקר".

צפו בראיון המלא

Emuna Frid
Author: Emuna Frid

כותבת

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
2 תגובות
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
גיל ט
גיל ט
1 חודש לפני

השמאל אשם בכל.
הפריע לביבי ולשרים לנהל את המדינה.
שיגעו את כל המדינה עם הפגנות ועתירות.
והשב"כ שמאלני קיצוני מסתיר רוצחת שכירה של רוני אלשיך
docdro.id/smwbqzr

סאלם
סאלם
1 חודש לפני

מאריך אפיה וגבי דיליה" (מדרש תהילים, מזמור י)

במסכת כתובות (דף קיא.)
“בצבאות או באילות השדה- אמר רבי אלעזר אמר להם הקב”ה לישראל, אם אתם מקיימין את השבועה מוטב, ואם לאו אני מתיר את בשרכם כצבאות וכאילות השדה”.

כתבות נוספות

שתף :

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

2
0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום