חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נשיא אוניברסיטת תל אביב: ״חופש הביטוי אינו חופש מוחלט״

אוניברסיטת תל אביב מכריזה על "מלחמה" נגד תומכי חמאס ברשתות החברתיות ואף מסמנת יעד: "אוניברסיטת תל אביב תהווה דוגמה גם בענין זה"

שתפו :

אוניברסיטת תל אביב

נשיא אוניברסיטת תל אביב מצטרף לקריאה לאוניברסיטאות בעולם להעניש סטודנטים וחברי סגל שהביעו תמיכה בחמאס. בישראל כבר הושעו סטודנטים מאוניברסיטת חיפה וכעת גם אוניברסיטת תל אביב מצטרפת למאבק נגד תומכי חמאס.

 

בסטוריז של עמוד הוידויים בערבית של אוניברסיטת תל אביב, פורסמה בסמוך לטבח ולפני כל פעולה שננקטה בעזה, תפילה לאללה למען עזה, שיציל אותם מהאויבים, שיסיר את העננה מעל אנשי פלסטין, שייתן להם את הנצחון ושירחם עליהם.

בעקבות כך, סטודנט אחד הושעה מיידית מהלימודים ושניים נוספים בטיפול.

פרופ’ אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב, כתב מכתב ארוך בו הוא מפרט את עמדת האוניברסיטה בימים האלה: "חברות וחברי הסגל, תלמידות ותלמידים, אני רוצה לפתוח את דברי בהבעת צער כבד מנשוא, על מותם של למעלה מאלף אנשים, נשים וטף, שנרצחו ונהרגו בפשע המחריד שבוצע כנגד העם היהודי בארצו. אני כואב מעומק ליבי את מותם של תלמידינו ותלמידותנו, ושל קרובי משפחתם של חברי סגל שלנו, אשר נרצחו ונהרגו: דן אריאל (בנו של פרופ’ מאיר אריאל, הנדסה), עמרי בלקין (משפטים), יובל בן יעקב (בנו של ד”ר חיים בן יעקב, האגף לקשרי חוץ), אמנון בצלאל (אביה של ליאת בצלאל, מדעי המחשב), ברונה ולאנו (תקשורת, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה), רועי נגרי (מדעי המחשב וניהול) ומאיה פודר (קולנוע). לצערי, יכול שלרשימה זו יתווספו נופלים נוספים, אשר טרם נודע לנו דבר הפגעם.  יהי זכרם של הנופלים ברוך.

חלף כמעט שבוע מאז הטבח הנורא, והמעמסה הנפשית העצומה רק הולכת וגוברת. אנו קוברים את מתינו; נחשפים לעוד ועוד עדויות על מעשי זוועה; מוכי הלם מכך שאפילו תינוקות בני יומם לא ניצלו מגיא ההריגה; ודואגים עד אין קץ לגורל שבויינו. אכן, עינוי לאומי ואישי כזה לא חווינו מעולם במדינת ישראל, ולמרבה הצער נקודת סיום עדין אינה נראית באופק".

נשיא האוניברסיטה, מספר על פעולות האוניברסיטה בימים אלה: "האוניברסיטה נרתמת למאמצי סיוע. הקמנו קרן חירום לסיוע כלכלי ותגברנו מאד את מערך השירותים הפסיכולוגים המוצעים לקהילת האוניברסיטה. הפקולטות ובתי הספר פועלים ליצירת קשר אישי עם התלמידים והתלמידות שלנו המתגוררים בדרום הארץ או המשרתים בכוחות הביטחון. אנחנו מארחים במעונות הסטודנטים בני משפחות של תלמידינו מהדרום שנאלצו לעזוב את בתיהם. בשיתוף עם אגודת הסטודנטים, האוניברסיטה פועלת לגייס חברות וחברי סגל, תלמידות ותלמידים, כדי לסייע בהתנדבות בדרכים שונות. אגודת הסטודנטים, לגאוותנו הרבה, פעילה כבר מספר ימים באיסוף לבוש, מזון, ציוד רפואי ופריטים חיוניים נוספים שיסייעו לתושבי הדרום שהפכו לפליטים בארצם. בימים הקרובים ננסה לבחון האם חברות וחברי סגל יוכלו לסייע בתחום מומחיותם, למשל, בעבודה סוציאלית, בתחומי הרפואה השונים, בפסיכולוגיה ובמשפטים. למעשה, פעילות התנדבותית כבר החלה בבתי הספר לרפואת שינים ולעבודה סוציאלית. אנחנו בודקים עם חברות וחברי סגל ועם תלמידינו, מי מהם מעוניין לארח תושבים מן הדרום בביתו".

הנשיא התייחס לפעולות התמיכה בחמאס: "בעיצומו של הסבל שאנחנו חווים כיחידים וכעם, יש הרוקדים על הדם. במקומות שונים בעולם ובכלל זה בקמפוסים באוניברסיטאות מכובדות, מתגברת פעילות בי די אס, אשר מבקשת להצדיק את הזוועות שביצעו בנו מרצחי החמאס. קשה לקרוא או לצפות בפוסטים שברשתות החברתיות השונות; קשה להיווכח באוזלת ידם של ראשי מוסדות אקדמיים מסוימים אשר אינם עושים די כדי למנוע ניצול לרעה של חופש הביטוי. כידוע, חופש הביטוי אינו חופש מוחלט, הוא נסוג בפני ערכים של קדושת החיים והביטחון האישי, ואינו מגן על ביטויי שנאה והסתה למעשי רצח ואלימות. הייתי מצפה מן הקולגות שלי, ראשי מוסדות אקדמיים בארצות הברית בעיקר, שינהגו עם תלמידים וחברי סגל אשר מצדיקים את הטבח, כמו שהיו נוהגים עם מי שהיה מצדיק את פיגוע הטרור של ה-11 בספטמבר. הייתי מצפה מהם לגנות באופן ברור ונחרץ וללא כל סייג את הטבח הנורא שבוצע כאן. חלקם עשו זאת, אך היו שנמנעו מכך. על רקע זה, בין היתר, נרתמת האוניברסיטה גם לפעילות הסברתית. חלק מן הסטודנטים הבינלאומיים שלנו התגייסו כבר לטובת הענין ועושים עבודת קודש. בימים אלו אנחנו מגייסים בעזרת אגודת הסטודנטים, סטודנטים וסטודנטיות מתנדבים אשר יפעלו ברשתות החברתיות ויזימו את השקרים הנוראים המופצים בהן, ואשר עלולים להשפיע גם על קהל תמים אשר אינו מבין אולי מה עולל לנו עמלק ולבסוף ביטויי שנאה והסתה בקרבנו".

פורת מסיים את מכתבו החשוב. "לצערי, ישנם תלמידים שלנו, אשר מביעים הזדהות ותמיכה עם מעשי הזוועה של החמאס. מספרם קטן ביותר, אך אין זה מפחית מחומרת התופעה. ננקוט יד קשה כנגדם, ובמקרים שבהם נחשוב שנעברה גם עבירה פלילית נדווח על כך למשטרה. הטיפול יהיה מהיר, נוכח רגישות המצב, אך לא נפר את זכויותיו של אף תלמיד או תלמידה לבירור הוגן של עובדות המקרה. דווקא בתקופות קשות – ואין קשה מזו בה אנו מצויים כעת – נבחנת חברה. הדמוקרטיה וזכויות האדם אינן מושעות בעיתות מלחמה. אדרבא, חשיבותן אפילו גדלה. בד בבד, אנחנו נתקלים בתופעה של הסתה חמורה על ידי גורמים קיצוניים כנגד תלמידים בקמפוס שכל חטאם הוא היותם ערבים. רוצחי החמאס לא הבחינו בין יהודים לבין ערבים, ובמתקפת הטרור הנתעבת שלהם נפצעו ונהרגו ערבים ישראלים רבים. תופעה זו של הסתה כנגד ערבים היא מצומצמת, אך לא נעבור עליה לסדר היום. מסיתים מכל סוג לא יינכו. כאמור, חברה נבחנת בשעות קשות. אוניברסיטת תל אביב תהווה דוגמה גם בענין זה. אני מאחל לכם ימים טובים יותר. שלכם, אריאל פורת".

לדבריו של הנשיא מצטרף גם ‏רקטור האוניברסיטה, פרופ' מרק שטייף: "במציאות הנוראה שעוברת עלינו לא נוכל להתייחס בסובלנות לאמירות או לפעולות שמצדיקות את הטרור שחוותה מדינת ישראל בימים האחרונים".

 

ערוץ ToV אקטואליה יהודית ברשתות החברתיות   🇮🇱

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
5 תגובות
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
דורון
דורון
8 חודשים לפני

צריך לזכור שישנם הרבה תומכי חמאס שלא יפרסמו תמיכה ברשתות החברתיות אבל יחיו בתוכינו.

Integrity
Integrity
8 חודשים לפני

מודה ועוזב ירוחם. הפרופ' הזה מחזיר לי מידה מסוימת של אימון בשיפוט האינטלקטואלי והאנושי של מי שאמור להיות הומניסט ושונא הרשע בעולם. בסופו של דבר הנקודה היהודית ניצחה. אני שמח על כך.

בנצי
בנצי
8 חודשים לפני

סליחה לעם ישראל בשם הנהלת אוניברסיטת תל אביב על שהבנו מאוחר מאד ונורא מה שהיה צריך להבין ויכל למנוע רצח עם הלוואי ונשכיל מיד ומעתה להבין ולנהוג אחרת

תחיי ישראל
תחיי ישראל
8 חודשים לפני

הלוואי וכל האוניברסיטאיות והמכללות יצטרפו למהלך הזה מלחמה מלחמה" נגד תומכי חמאס ברשתות החברתיות . האוניברסיטאות והמכללות הפכו זמן לאחרונה למוקד של שנאה והרבה סטודנטים משתמשים בדמוקרטיה כתירוץ להפצת וכתיבת פוסטים כנגד מדינת ישראל הגיע הזמן להתעורר ולשים לזה קץ

Azarya
Azarya
8 חודשים לפני

אם אונבירסטאות העולם לא היו מתאחדות נגד החמאס ונגד המהללים את מעשיהם., האם גם אז, אוניברסיטת ת"א הייתה משנה את פניה ואת התנהגותה ההפוכה מהעבר הקרוב?!
אנחנו נעקוב ונבדוק, האם מדובר בתהליך שינוי הד.נ.א של האוניברסטאות הללו.

כתבות נוספות

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

5
0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום