ממשיכים לחשוף את התנ"ך: נר חרס קדום נמצא בהר גריזים

נר החרס מתוארך ללפני 2,300 שנה והיה שייך לעיר המקדש השומרונית המקבילה בתקופתה לעיר המקדש היהודית בירושלים

יעל קאפח ורשאואר
נר חרס קדום
צילום: נתנאל אלימלך רשות הטבע והגנים

יכול גם לעניין אותך

רגע מרגש במיוחד נרשם באתר הר גריזים כאשר במסגרת עבודות שימור המתבצעות באתר בימים אלה, נמצא נר חרס קדום המתוארך על פי ההערכות לתקופה ההלניסטית במאה השנייה לפני הספירה.

נר חרס קדום
צילום: נתנאל אלימלך רשות הטבע והגנים

לדברי נתנאל אלימלך, מנהל אתר הר גריזים ברשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי: "הנר הקדום נמצא במתחם בית הכהונה הגדולה תוך כדי עבודות שימור שאנו מובילים באתר. הוא מתוארך על פי ההערכות לתקופה בה בהר גריזים הייתה קיימת עיר מקדש שומרונית מפוארת המקבילה לעיר המקדש היהודית בירושלים לפני כ-2,300 שנה. הנר נמצא בסמוך לאמבטיית אבן, אשר שימשה לתהליכי טהרה של השומרונים באתר הצמוד למקדש".

בהר הברכה – בראש הר גריזים נחשפו שרידי המתחם המקודש הקדום של השומרונים, וסביבו שרידי עיר גדולה מן התקופה ההלניסטית שמנתה כעשרת אלפים תושבים. מפסגת ההר נגלים נופי הרי שומרון ולמרגלותיו נראית העיר שכם כאילו היא מונחת על כף היד.

בית הכהונה נמצא קרוב למתחם המקודש ועל פי ההערכות החוקרים גרה שם משפחה של כוהנים אמידים. המתחם נחפר בשנות ה-90 בהובלת הארכיאולוג ד"ר יצחק מגן וכעת מבוצעות שם פעולות שימור והנגשה על ידי רשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי. בעבר נמצאו במתחם גם עיטורי קיר מצוירים שלפיהם נקבע כי מדובר באנשים אמידים שחיו במקום. כמו כן נמצא פעמון זהב עם טבעת שהיה תלוי בשולי בגד שלבשו הכוהנים.

https://tovnews.co.il/%d7%aa%d7%92%d7%9c%d7%99%d7%aa-%d7%9e%d7%93%d7%94%d7%99%d7%9e%d7%94-%d7%a9%d7%9d-%d7%94-%d7%a0%d7%9e%d7%a6%d7%90-%d7%a2%d7%9c-%d7%a7%d7%9e%d7%a2-%d7%91%d7%94%d7%a8-%d7%a2%d7%99%d7%91%d7%9c/

מתחם בית הכהונה נפתח לראשונה לציבור בחול המועד פסח השנה לאחר עבודות שבוצעו על ידי קמ"ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי, צוות שימור מחוזי של רשות הטבע והגנים ועובדי פרויקט 500, והוא מציע למטיילים חוויה מלהיבה ובלתי אמצעית של הליכה בחצרות, סמטאות וחדרים קדומים מלפני 2,300 שנה.

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

כשלאומי הופך ללאומני

תלמידים בתיכון עירוני ד׳ בתל אביב התלוננו על כך שמנהל בית הספר, אורי לס, לא מאפשר להם להתעטף בדגל ישראל

איך ש"גלגל" מסתובב לו

בית הכנסת בנצרים נותר עזוב בגירוש מגוש קטיף בשנת 2005. העזתים שרפו אותו עד היסוד ובנו על חורבותיו גלגל ענק. היום חיילי צה״ל דאגו שיסתובב בפעם האחרונה

שתף :

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום