חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חרבות ברזל: מדינת ישראל נתונה בין שתי צבתות

המזרחן ד״ר דורון מצא מצביע על הנסיונות לפורר את הקואליציה ועל השהיית הפעולה ברפיח - ביניהם נתונה מדינת ישראל

שתפו :

ישראל עדיין נמצאת במדרון החלקלק. מבחינה זו, אין שינוי גדול בתמונת המציאות המלמדת על התכנסות גדולה של אתגרים ועל גודש של צללים ביחס לרכיבי האורות.
למעשה, יש שתי צבתות שישראל נתונה בהן ברגע זה.
הצבת הראשונה אינה קשורה לזירת הלחימה עצמה אלא לתנאי הרקע שמאיימים לפרק ולפגוע ביכולת הפוטנציאלית שלה להמשיך ולנהל את המלחמה.
בהקשר הזה צריך לציין את הניסיון האמריקני לפורר את הקואליציה הישראלית באמצעות ביקור גנץ בוושינגטון, את הנכונות של גורמים בקואליציה לשתף עם כך פעולה, את הקריאות של ליברמן (שהתנפח ביחד עם הסקרים) לבחירות עכשיו, את החלטת הקפלניסטים ויש עתיד לחדש את מחאות הרחוב ואת הקמפיין בעניין חוק הגיוס.
מאלה נושב ריח חריף מאוד של מאמץ המכוון לפרק את יסודות האחדות הפוליטית חברתית בשעת מלחמה. גם אם אין ממש מנצח ברור שמארגן את התזמורת הזו, עדיין מדובר באותו קונצרט שמנוגן על ידי שלל שחקנים שחפצים באותו הדבר, שלגמרי במקרה הוא קטסטרופה למדינת ישראל.
כל זה נעשה כאשר במקביל נתונה ישראל בצבת השניה. זו נוגעת למלחמה עצמה על מכלוליה השונים ובעניין הזה מסתמנת כבר תקופה ארוכה קומבינה המלמדת על תקיעות רבתי.
הפעולה ברפיח מושהית, חמאס גורר רגליים במשא ומתן על השבת החטופים, הסוגיה ההומניטרית הופכת למשמעותית, בשטח ישנם אירועים שמשפיעים על מרחב התמרון המדיני של ישראל, ברקע מתקרב הרמדאן שישראל (וכנראה האמריקנים) הפכו אותו לאירוע מכונן שעוצר את המבצע ברפיח.
שתי הצבתות ארוגות האחת בתוך השניה. ככל שנמשכת התקיעות גם בעזה וגם בלבנון כך גדל הלחץ מצד כלל הגורמים הנ"ל ליצירת סדר פוליטי אחר, וככל שהלחץ מהצבת המדינית גובר כך גדל מרחק הבלימה הישראלי מהמשך התמרון לכיוון רפיח כדי להשלים את מלאכת פירוק גדודי חמאס.
ברקע, אחרי יממה שקטה יחסית, מגיע לאיזור עמוס הוכשטיין, המתווך האמריקני לענייני לבנון, לעוד סבב של שיחות במסגרת המאמץ של הממשל האמריקני לכבות את האש גם בלבנון ולמנוע מהמערכה בעזה להפוך למערכה רב זירתית עצימה הרבה יותר. ספק רב אם הוא יעמוד במשימתו זו, בהיעדר אינטרס מובהק של חיזבאללה לעשות כן.
בשורה התחתונה, המערכת כולה נמצאת (עדיין) בסוג של עצירה והמתנה השוחקת את ישראל ופוגעת בפוטנציאל שלה לסיים את המלחמה בהישג אסטרטגי חד משמעי.

ד״ר דורון מצא הוא מזרחן. חוקר ומרצה בתחום הסכסוך וערביי ישראל. לשעבר בכיר במערכת הבטחון.

hofit
Author: hofit

ערוץ ToV אקטואליה יהודית ברשתות החברתיות   🇮🇱

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
1 תגובה
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
פנחס קרנגל
1 חודש לפני

מלחמות פורצות כאשר אליטה הולכת לאבד שליטה. ביום כפור היה ברור לגולדה שהיא חייבת לסוג מסיני, דרישה מהאמריקאים, אבל אז תפסיד לבגין. הדיקטטורה השיפוטית הלכה להפסיד ולכן ארגנה לנו טבח. ישראל שואפת להקטין את כמות הכוח בגבולות מבחינה כלכלית הקטנת ההוצאות עוזרת למשק. בנוסף בג"ץ בעתירות ליש דין וכ"ד כובל את ידי כוחות הביטחון באופן מתמיד ובכוונת מכוון. מסיבות אלו הצבא הולך על פתרונות טכנולוגיים. במלחמת יום כפור קראו לזה אמצעיים מיוחדים. היה בפסח, כמו לפני מלחמת יום כפור, התראה והצבא התכונן וזה עלה הרבה כסף. מספר ימים לפני שמחת תורה הגיעה התראה נוספת. נתניהו כינס את ראשי הצבא והם אמרו בוודאות גמורה שלא יהיה כלום, כמו ביום כפור. בערב שמחת תורה הגיעה התראה ובהמשך הגיעה התראה חמה מאד. לא נעשה כלום, למעט שליחת צוות מצומצם של השב"כ. להזכיר שראש אמ"ן היה מוטרד רק מהתחממות גלובאלית של כדור הארץ. הם לא עדכנו את הדרג המדיני ואפילו לא העלו כוננות בגבול והתוצאות ידועות. חיילים נשחטו במיטות שלהם ואזרחים נטבחו, נאנסו, נשרפו חיים …. ברקע כישלונות פאסיביים כמו פרצות בגדר שלא תוקנו, אין בלוני תצפית, שמחייב העלאת כוננות, וכמובן כלום לא נעשה וכן קיצוץ מתמשך בצבא כולל הפסקת איסוף מודיעין ע"י סוכנים והפסקת האזנה לאויב בעזה (בריק מייחס את זה לכוכבי). רצף הכישלונות מראה על כוונה ומכוון ולא טעות בודדת ואקראית. על רקע זה, סגירת האמצעיים המיוחדים היא האצבע האחרונה בסכר. הסכר הוא שכל מערכת הביטחון התייצבה מאחורי המכשול העילי ובתת קרקעי שנבנה. הם הצליחו לשכנע חייל חלש אופי, לנתק את האמצעיים המיוחדים. זה מסביר למה התעלמו מהתצפיתניות (דיווח שגוי מהאמצעים המיוחדים) וכן למה חיזבאללה לא הגיע גם למלחמה (נטורי קפלן לא הודיעו לו), סמכו על אמצעים מיוחדים שכמו במלחמת יום כפור מישהו ניתק. לדעתי ,לכאורה, מישהו מבכירי המחאה נגד הרפורמה ולא איראן, תיכנן את זה. השמועה היא שהחייל הבוגד, מסבות מוסריות ועליונות על של השמאל הפרוגרסיבי, התאבד מייד לאחר שנודע ממיידי הטבח

כתבות נוספות

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

1
0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום