חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פרופ׳ דיסקין: התנהגותם הקיצונית של מובילי המחאה מזכירה תקופות אפלות

פרופ' אברהם דיסקין, מומחה למדעי המדינה, בראיון לעו"ד זיו מאור על ההשוואה בין תהליכים בשמאל לכאלו בגרמניה הנאצית. האם זו השוואה לגיטימית?

שתפו :

מכונית עם רמקול מפיצה תעמולה נאצית בברלין, אפריל 1932. ויקיפדיה

לפני שש שנים יאיר גולן, אז סגן הרמטכ"ל, עמד ערב יום השואה וזעזע את המדינה כשהאשים את החברה הישראלית בדמיון לנאצים.

האם הגיע הזמן לרכך את הטון ולהתיר השוואה לנאצים?

לדברי פרופ' דיסקין, "שום דבר לא יכול להשתוות לשואה – זה היה שיא בתולדות המין האנושי". יחד עם זאת, הוא סבור שיש נקודות דמיון, אך הוא מוצא אותן דווקא בקרב השותפים לדעות של יאיר גולן: "אנשים כמוהו משתמשים בסיסמאות עמומות של "חירות" ו"שוויון", ויוצאים בשמן נגד אנשים "משיחיים", "פרימיטיביים", "חסרי תרבות" ". לשם כך הם מוכנים להגיע רחוק מאוד – "ראינו בחודשים האחרונים במדינה תופעות מזעזעות וקיצוניות". לדברי דיסקין, בכולנו מסתתרות אמוציות בעייתיות ודעות קדומות, אך מובילי המחאה העזו להוציאן לאור.

עוד התייחס פרופ' דיסקין למהפכה של אהרון ברק. דיסקין מפריד בין הזכויות הטבעיות העַרְטִילַאיות לחוקי מדינה מוגדרים: "אהרון ברק הפך את מערכת המשפט בישראל למערכת מיסטית שתלויה בפרשנות עמומה – כך לא ברור מה מותר ומה אסור".
יחד עם זאת, "את הציבור, שרואה מבחינתו סימנים מדאיגים של משיחיות ותמיכה בעבריינים במחנה אחד, קל לשכנע לנהור אחרי משכילים שהולכים לשמוע קונצרטים". אך פרופ' דיסקין מבהיר: "דברי "המחנה הנאור" מזכירים את המחנאות הפרימיטיבית ביותר שהייתה אי פעם במין האנושי".

צפו בראיון המלא

בני "האתרוג" גנץ

 

ערוץ ToV אקטואליה יהודית ברשתות החברתיות   🇮🇱

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום