פוליטיזציה של מינוי השופטים

כדי ששופטים ישפטו על פי החוק, הקידום שלהם צריך להיות מופקד בידי כותבי החוקים

Artboard 22 copy 12

יכול גם לעניין אותך

play-rounded-fill

אחרי שהפנמנו שהפתרון לרוב הבעיות בדמוקרטיה הישראלית לא טמון בחקיקה, אלא בקיום החוק הקיים, בואו נדבר על שלושה דברים שבכל זאת חייבים לחוקק.

את הראשון כבר שמעתם הרבה פעמים: שינוי שיטת מינוי השופטים. ישראל והודו הן שתי המדינות היחידות שבהן השופטים ממנים שופטים. צריך לחדד את הנקודה הזו: יש הרבה מדינות דמוקרטיות שבהן שופטים מעורבים במינוי שופטים, אבל אצלנו הוועדה לבחירת שופטים בנויה באופן שפשוט מנטרל את נבחרי הציבור. אין סיכוי להעביר בוועדה החלטה שלא מוצאת חן בעיני נשיאת בית המשפט העליון.

זה לא תמיד היה כך. כשנוסדה המדינה ירשנו איתה את שיטת המינוי הבריטית: שר המשפטים מציע מועמדים, והכנסת מאשרת אחרי שימוע פומבי. אבל אז הפוליטיקאים עשו דבר נורא ואיום: הם מינו שופט חרדי לבית המשפט העליון. לא סתם שופט חרדי: שופט שהצהיר מראש שהוא מתכוון ליישם את המשפט העברי. שמחה אסף קראו לו.

https://tovnews.co.il/%d7%94%d7%a9%d7%99%d7%91%d7%94-%d7%a9%d7%95%d7%a4%d7%98%d7%99%d7%a0%d7%95-%d7%9b%d7%91%d7%a8%d7%90%d7%a9%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9b%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%a9%d7%a4%d7%98-%d7%94/

בעיניים של מפא"י של אז, מדובר היה בצלם בהיכל. הרי גם ככה החרדים הולכים להיכחד תוך כמה שנים, אסור לתת לאיזה שופט להאט את התהליך! אז הם המציאו את השיטה העקומה שאנחנו תקועים איתה עד היום.

יש הרבה שיטות למנות שופטים בצורה דמוקרטית, המכנה המשותף לכולן הוא שצריך להפסיק לפחד מפוליטיזציה. פוליטיקה היא מה שקורה מתחת למכסה המנועה של הדמוקרטיה. זה לא הכי נעים, לא הכי נקי – אבל בלי זה המכונית לא תיסע לשום מקום. רק פוליטיקאים נבחרים על ידי הציבור, ולכן רק פוליטיקאים מוסמכים למנות שופטים. אחרי שימוע פומבי בכנסת, או בוועדות מיוחדות שישבו בהן גם נציגי העיריות.

הדרך היחידה לגרום לשופטים לחזור ולפסוק לפי החוק – היא להפקיד את הקידום שלהם בידי מי שכותב את החוקים.

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

שופר

"אני מתגעגעת לראות אותך מתפלל, נזכרת פתאום בתקיעת שופר שתקעת בראש השנה בישיבה. מעכלת את הגזרה שהשנה תסתלק מאיתנו"

איבריו של הרב נערן אשחר, אב לשניים בן 33 משדמות מחולה, שנהרג לפני כשבועיים לאחר התהפכות טנק בגבול הצפון. נתרמו והעניקו חיים חדשים לארבעה חולים. ההספד של אישתו צוף מתאר איזה אדם גדול איבדנו

הפגנות

אושרה עסקת החטופים בהצבעה בממשלה

בלילה בין שלישי לרביעי בישיבת ממשלה דרמטית, אושרה ברוב גדול, עסקת חטופים ראשונה במהלכה יועברו במספר פעימות כ-50 חטופים בעיקר ילדים ונשים מעזה לישראל. איזו מפלגה שהייתה נגד העסקה, הצביעה בסופו של דבר בעד ולמה?

שתף :

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום