חיפוש
Close this search box.

אושר החוק לצמצום עילת הסבירות

החוק לצמצום עילת הסבירות עבר, הישג חשוב למחנה הלאומי! כמה מהרגעים הדרמטיים ביום הזה

תגיות

שתפו :

ערוץ הכנסת

ברוב של 64 וללא מתנגדים אושר החוק לצמצום עילת הסבירות בצהרי היום בכנסת ישראל.

הבוקר התחיל עם חסימות כבישים נרחבות של מפגיני השמאל באיזור הכנסת במטרה לעכב כניסת ח"כים למשכן.

חברי הכנסת נכנסו למשכן הכנסת החל מהשעה 10:30 כשכלי הרכב שלהם צמודים לניידות משטרה. העוזרים הפרלמנטריים נכנסו רגלית.

המפגינים פוזרו ע"י מכת"זית, ח"כ נעמה לזימי ממפלגת העבודה, ספגה פגיעה ישירה ממכת"זית.

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', התייחס לכל מה שקרה בשעות הבוקר.

אמש והבוקר נמשכו הדיונים להגעה לפשרה או אפילו לדחיה של ההצבעה.

נשיא המדינה יצחק הרצוג:" אנחנו במצב חירום לאומי. זה הרגע לאחריות. אנו פועלים מסביב לשעון, בכל דרך אפשרית, כדי למצוא פתרון. קיימת תשתית אפשרית להבנות, אך יש עדיין פערים שמחייבים מהצדדים השונים לגלות אחריות.
אזרחי ישראל צמאים לתקווה ומצפים לאחריות ומנהיגות. בשעת נעילה זו, אני קורא לנבחרי הציבור לנהוג באומץ, ולהושיט יד במטרה להגיע להבנות".

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, במסר לשאר חבריו באופוזיציה. "אני מתנגד לכל פשרה. הרסו כל מה שיכלו. אנחנו צריכים לנהוג כמו ראש האופוזיציה הכי טוב שהיה פה – בנימין נתניהו. הוא לא נתן לגיטימציה לממשלה. הצביע נגד חוקי ימין לא בא לעדכונים ביטחוניים. תלמדו ממנו".

דווקא יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד שנראה שהוא מוכן להסכם פשרה מול הקואליציה, הותקף ע"י גנץ, בישיבת ראשי האופוזיציה: ״אולי כדאי שתעדכן אותנו אם החלטת ללכת לפשרה"?

לאחר פגישת ראשי מפלגות האופוזיציה, הוחלט לאמץ את הקו של ליברמן ופשוט להעדר מהמליאה, בזמן ההצבעה על עילת הסבירות בקריאה שלישית. ליברמן כבר מסמן את היעד הבא לפעולה לאחר העברת החוק. "אני קורא לשופטי בג"צ לפסול את החוק לצמצום עילת הסבירות".

לקראת השעה 12.00 הגיע רה"מ נתניהו למשכן הכנסת, לאחר שהבוקר שוחרר מביה"ח.

מחוץ לכנסת התקיים מיצג שערורייתי.

שר המשפטים יריב לוין עלה לנאום מטעם הממשלה. האופוזיציה צעקה ״חורבן הבית, תעצרו!״ יש עתיד החרימה את הנאום של לוין.

יריב לוין, בנאומו במליאת הכנסת. ״איפה בית הספר לסבירות שבו אפשר ללמוד מה סביר? יש מקום כזה? ברור שאין! אם היה בית ספר כזה אני הייתי רץ ללמוד. הייתי הראשון שהיה נרשם. מי לא רוצה להיות האדם הסביר? אבל אין דבר כזה ולא יכול להיות דבר כזה. כי סבירות זה השקפת עולם. זה לא דיני חוזים זה לא דיני ראיות, זה לא עניין משפטי. אני רוצה לומר יותר מזה – מי בכלל אמר שמה שסביר בעיני השופטים זה בכלל הדבר ההגיוני לעשות? מי קבע שהעמדות האישיות שלהם יותר טובות מאלה של השרים?״

עוד הוסיף .״אפשר לגבש הסכמה רחבה, מקווה שהכנסת תצביע היום ותוכיח שיש מחוקקים בירושלים. מקווה שננצל את הפגרה לשיחות ישירות בין הצדדים, דלתי פתוחה. אנחנו עושים צעד ראשון בכיוון הנכון. קורא לכם להצביע בעד״.

רגע לפני ההצבעה, בוחרי ימין מזכירים לנציגים בשם מה הם הלכו לקלפי ואף יצאו להפגנות.

יו״ר האופוזיציה ויש עתיד, יאיר לפיד מודיע. "המו״מ קרס – אין דרך להגיע להבנות עם הממשלה הזאת".

יו״ר הכנסת אמיר אוחנה: ״מאה ועשרים חברי כנסת במשכן הכנסת. כל הניסיונות הבריוניים לחסום את הגישה לכנסת ולמנוע מהם להשתתף בהליך הדמוקרטי כשלו. תודה רבה למשמר הכנסת ולמשטרת ישראל ששמרו על הדמוקרטיה הישראלית. כעת חברי הכנסת – ורק הם – יחליטו״.

תוך כדי ההצבעות על ההסתייגויות לחוק. דרמה שמגיעה משר האוצר.

על רקע האפשרות שאולי תהיה פשרה ברגע האחרון. השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תוקף. "לצערנו חלקים בקואליציה מנהלים משא ומתן עם עצמם ושוקלים להגיע לפשרה שתעקר את החוק. כל פשרה בהצבעות על חוק הסבירות תהיה חרפה לימין כולו".

בהמשך הוא מאיים להפיל את הקואליציה אם תהיה פשרה.

המשטרה מעדכנת: עד כה נעצרו 15 מפגינים במחאה מחוץ לכנסת, בנוסף ל-3 שנעצרו מחוץ לביתו של השר ניר ברקת ולמפגינה שנעצרה בחשד לתקיפת השרה מאי גולן.

התגובות לאישור החוק.

Meir
Author: Meir

ערוץ ToV אקטואליה יהודית ברשתות החברתיות   🇮🇱

עוד באותו נושא
רוצים להתעדכן מיד כשיש חדש?
הצטרפו לניוזלטר:
הרשמה
עדכן אותי
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

כתבות נוספות

ראיון עם פרופ' טליה איינהורן על משמעויות ההחלטה של בית הדין הבינלאומי בהאג מיום 26/1/2024

פרופ' טליה איינהורן, חברה קבועה באקדמיה הבינ״ל למשפט השוואתי, מבארת תחילה כי מדובר בבית דין שהוקם לצד ארגון האו"ם וסמכותו, המוגבלת למדינות שהסכימו עליה, נובעת מחוקתו הנספחת למגילת האו"ם. לענייננו, הסכמת ישראל ניתנה באמנת הג'נוסייד המקנה לבית הדין סמכות שיפוט לגבי השמדת עם (ג'נוסייד) בלבד

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

0
מה אתם חושבים? נשמח שתגיבו.x

תחזית מזג האוויר

אפשר לבחור ערים מסוימות בלחיצה על המיקום

זמני היום